Aby poprawnie zdywersyfikować portfel, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Oto podstawowe jego składniki:
Dywersyfikacja poprzez łączenie różnych aktywów
Podstawowym sposobem dywersyfikacji portfela jest inwestowanie pieniędzy w różne klasy aktywów. Mogą to być obligacje, akcje, inwestycje P2P, nieruchomości, kryptowaluty, gotówka, fundusze emerytalne oraz przedmioty takie jak meble, pojazdy czy dzieła sztuki.
Im mniejsza korelacja między poszczególnymi aktywami, tym lepiej przy budowaniu portfela, który może przetrwać zmieniające się warunki rynkowe, a mimo to pozostaje silny.
Dywersyfikacja geograficzna
Podczas dywersyfikacji ważne jest nie tylko wybieranie różnych klas aktywów, ale także inwestowanie w aktywa pochodzące z różnych krajów. Dzięki temu twój portfel jest mniej podatny na zmiany w regulacjach lub inne wydarzenia, które mają duży wpływ na dany region.
Przykładem może być posiadanie nieruchomości wyłącznie w Japonii, gdzie trzęsienie ziemi może je zniszczyć, lub posiadanie akcji tylko chińskich firm, podczas, gdy rząd chiński może zakazać lub ograniczyć zagranicznym inwestorom dostęp do chińskiego rynku akcji.
Upewnij się, że lokujesz swoje inwestycje w różnych krajach i regionach.
Dostosowanie proporcji w portfelu
Stosunek każdego aktywa w Twoim portfelu do pozostałych ma duży wpływ na ryzyka całego portfela oraz skuteczność dywersyfikacji. Na przykład, akcje są ogólnie bardziej ryzykownym aktywem niż obligacje. Im większy udział akcji w portfelu w stosunku do obligacji, tym większe jest ryzyko.
Z drugiej strony, im wyższa waga mniej ryzykownych aktywów, tym bezpieczniejszy jest cały portfel. Aby zminimalizować ekspozycję na pojedyncze aktywo, a tym samym zmaksymalizować dywersyfikację, można dążyć do tego, aby każda kategoria aktywów miała równy udział. Jeśli twój portfel składa się z 5 różnych aktywów, to wzorcowym przykładem dywersyfikacji będzie sytuacja, w której każde aktywo ma 20% wartości całego portfela.